Home Mathematics 5th Grade Profit and Loss | Profit and Loss Formulas | Problems

5th Grade Profit and Loss | Profit and Loss Formulas | Problems

0
0
5th Grade Profit and Loss | Profit and Loss Formulas | Problems

Subscribe to our YouTube channel for the latest videos, updates, and tips.

In profit and loss, the activity of buying things from one place and selling them at another place is known as business.

COST PRICE AND SELLING PRICE

A shopkeeper buys a TV set from the company for Rs. 6000. He sells it to a person for Rs. 6350. What is the cost price and what is the selling price of the TV set?

The price at which any item is purchased, is called the cost price. We express it as C.P The price at which any item is sold, is called its selling price. We express it as S.P.

PROFIT AND LOSS

When the selling price is greater than the cost price, a profit results and when the selling price is less than the cost price, a loss results.

In the above example, the cost price is Rs. 6000 and the selling price is Rs. 6350 which is greater than the cost price. So, the profit (Rs. 350) results, which is selling price (Rs. 6350) – cost price (Rs. 6000).

Profit = Selling Price – Cost Price

Let us consider another example. Suppose, a shopkeeper purchases a book for Rs. 420 and sells it for Rs. 415. Does he earn any profit? No. Because the selling price (Rs. 415) is less than its cost price (Rs. 420). Actually, he suffered a loss of Rs 5 which is cost price (Rs. 420) – selling price (Rs. 415).

Loss = Cost Price – Selling Price

Remember, when S.P> > C.P. a profit results and when C.P. > S.P. a loss results.

Explanation I:

Sam is a shopkeeper. He buys the following articles from a wholesale market at the following rates:

Article


         Water Bottle

         Pen

         Pencil Box

         Lunch Box

         Ball

Purchased at


$ 45

$ 10

$ 25

$ 30

            $ 5

Sold at


$ 60

$ 25

$ 35

$ 55

             $ 8

Rate at which an article is purchased is called Cost Price (C.P.)

Rate at which an article is sold is called Selling Price (S.P.)

Sam purchases the water bottle for $ 45. He sold it for $ 60.

Here, cost price = $ 45

Selling price = $ 60

Thus, earning $ 60 – $ 40 = $ 20 more

The extra money earned by selling an article is called profit or gain.

When Selling Price (S.P.) is greater than the Cost Price (C.P.) we have a gain (Profit).

Sam purchases the pencil box for $ 25. There were some defects in the pencil box.

So, he sold it for $ 20.

Here, Cost Price = $ 25

Selling Price = $ 20

Thus, lost $ 25 – $ 20 = $ 5

The money lost by selling an article is called Loss.

When Cost Price (C.P.) is greater than the Selling Price (S.P.) we have a loss.

Profit or Gain = S.P. – C.P. = Selling Price – Cost Price

Loss = C.P. – S.P. = Cost Price – Selling Price

Explanation II:

Ron is a shopkeeper. He buys his goods either from the factory directly
or from the whole seller. He then tries to sell each of goods or item at
a higher price to earn money. If he succeeds, he makes a profit or gain
or else he suffers a loss.

For example:

1. If Ron buys rice at $ 20 per kg and sells it at $ 23 per kg, he makes a profit of $ 3. (i.e., 23 – 20 = 3)

Cost price (CP) = $ 20,

Selling price (SP) = $ 23

Profit or Gain = $ 20

2. If Ron buys rice at $ 20 per kg and sells it at $ 18 per kg, he suffers a loss of $ 2 i.e., (20 – 18 = 2)

Cost price (CP) = $ 20,

Selling price (SP) = $ 18

Loss = $ 2

From this we understand:

(i) The price at which a man buys his goods is called the Cost Price (CP).

(ii) The price at which a man sells his goods is called the Selling Price (SP).

(iii) When the SP is greater than CP the man makes a Profit or Gain.

SP > CP → Profit = SP – CP

(iv) When the SP is less than CP the man suffers a Loss.

SP > CP → Loss = CP – SP

For example:

1. Ron bought rice worth $ 2000 and spent $ 200 for transporting it to his shop, $ 150 on getting it cleaned and $ 50 on packing.

Then total CP = 2000 + 200 + 150 + 50 = $ 2400.

(v)
Transportation charges, labour charges, salaries etc. are called
Overhead Expenses and these are always added to the cost price to get
the total CP.

More Examples on Profit and Loss:

1. Ron came home from school at 4 o’clock. Then his mother gave
him a list.

Sugar                =          1 kg

Electric bulbs     =          2 nos.

Geometry box    =          1

Ron goes to a provision store to buy sugar.

A provision store sells rice, wheat, soap, oil, etc.

He goes to an electrical shop to buy bulbs.

An electrical shop sells all electrical goods.

He goes to a stationery shop to buy geometry box.

A stationery shop sells paper, notebooks, pens, pencils,
boxes, etc.

A person who sells goods in large quantities is called a
whole sale dealer.

The person who sells small quantities of goods is called a
retainer.

The retailer buys articles from whole sale dealer at a
price. He adds a little extra money on each article and sells them to
customers.

Cost price (CP):

The price at which the retailer buys the articles is called
Cost price.

Selling price (SP):

The price at which the retailer sells the articles is called
Selling price.

2. Suppose the retailer buys an article for $ 250 and he
sells it for $ 285. Here $ 250 is called the cost price of the article and $ 285
is called the selling price of the article.

In this case, since the selling price is greater than the
cost price, it is called profit.

The difference between selling price and cost price is
called profit or gain.

S.P – C.P           =          Gain

S.P                   =
         C.P + Gain

C.P                   =
         S.P – Gain

3. Ashley bought IV standard Mathematics text for $ 50 last
year. After studying she gave it to her friend for $ 25.

Here $ 50 is the cost price and $ 25 is the selling price.

In this case, since the cost price is more than the selling
price, the difference between selling price and cost price is called loss.

C.P – S.P           =          Loss

C.P                   =          S.P + Loss

S.P                   =          C.P – Loss

4. Ron bought a grinder for $ 1500. He sold it for $ 1000.
What is his gain or loss?

Cost price of a grinder (C.P)       =          $ 1500

Selling price of a grinder (S.P)    =          $ 1000

Since cost price > selling price; loss = cost price –
selling price

                                                      = $ 1500 – 1000

                                                      = $ 500

Therefore, loss = $500.

5. Kate sold her cow for $ 3200. If she gained $ 290 find
the cost price.

Selling price of cow (S.P)            =          $ 3200

Gain                                         =
         $ 290

Cost price of the cow (C.P)         =          selling price – gain

                                                =          $ 3200 – 290

                                                =
         $ 2910

Therefore, C.P = $2910.

6. A man bought a sofa set for $ 8250. He sold it at a loss
of $ 500. Find the selling price.

Cost price of sofa set (C.P)         =          $ 8250

Loss                                          =
         $ 500

Selling price of sofa set (S.P)      =          cost price –
loss

                                                =
         $ 8250 – 500

                                                =          $ 7750

Therefore, S.P = $ 7750

7. Amy bought a watch for a certain amount and sold it for $
870. What is the cost of it, if it was sold at a loss of $ 125?

Selling price of the watch (SP) = $ 870

Loss = $ 125

Cost price of the watch (CP) = selling price + loss

                                         = $ 870 + 125

                                         = $ 995

Worksheet on 5th Grade Profit and Loss

Questions and Answers on Profit and Loss:

I. Complete the table:

C.P

Rs.

S.P

Rs.

Gain

Rs.

250

283

_____

_____

365

25

195

_____

30

1210

1250

_____

6650

_____

45

_____

576

19

II. Complete the table:

C.P

Rs.

S.P

Rs.

Loss

Rs.

456

420

_____

_____

629

28

392

_____

41

1545

1505

_____

6295

_____

250

_____

728

100

III. Worksheet on Word Problems on Profit and Loss:

Solve the following problems:

1. A shopkeeper purchased an article for $ 250 and sold it
for $ 300. Find his gain.

2. Ron bought a two wheeler for $ 19200 and sold it at a
loss of $ 1500. Find the selling price.

3. A farmer gained $ 350 by selling a goat for $ 3200. What
is the cost price?

4. An article was bought for $ 5565 and was sold for $ 5220.
Find the loss.

5. A person sold his house for $ 75000 and lost $ 15000 on
it. Find the cost price.

6. A trader bought an article for $ 1275. By selling it he
gained $ 350. What is the selling price.

Profit and Loss.

Formulas of Profit and Loss.

To find Cost Price or Selling Price when Profit or Loss is
given.

Worksheet on Profit and Loss.

5th Grade Numbers Page

5th Grade Math Problems

From Profit and Loss to HOME PAGE


Didn’t find what you were looking for? Or want to know more information
about
Math Only Math.
Use this Google Search to find what you need.







Share this page:
What’s this?



Source link